Düşündürenler
Kırılgan İttifaktan “Model Ortaklığa”: Türkiye-ABD İlişkileri - Doç. Dr. Füsun Türkmen

Düşündürenler

Kırılgan İttifaktan “Model Ortaklığa”: Türkiye-ABD İlişkileri - Doç. Dr. Füsun Türkmen

GIF Üyelerinden, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Füsun Türkmen’in yeni kitabı yayımlandı.

 
“Tezkere reddedildi...”

“Türkiye Amerika’ya ‘hayır’ dedi.”

“Amerikalılar Mehmetçik’in başına çuval geçirdi!”

“Türkiye yeryüzündeki en Amerikan karşıtı ülke...”

 

2003’ten itibaren gördüğümüz bu manşetlerden yola çıkarsak kısa zaman öncesine kadar, Türkiye-ABD ilişkisinin kırılma noktasına geldiğini iddia edebilirdik. Hem de Türkiye-ABD ittifakı, 20. yüzyılın en önemli stratejik ittifaklarından biriyken... Bugün ise her iki tarafın yetkilileri, ilişkilerin hiç olmadığı kadar iyi gittiğini vurguluyor, dahası bunu bir “Model Ortaklık” olarak nitelendiriyor.

 

“Peki, kısa zaman içinde bir kutuptan diğerine savrulan Türkiye-ABD ilişkileri gerçekte nerede duruyor? Ne gibi potansiyeller içeriyor? Hangi riskleri taşıyor?”

 

Bu soruların cevaplarını bulmak dünyadaki güç dengelerini anlamak açısından artık kaçınılmaz hale geldi.

 

Türkiye-ABD ilişkisinin “Kırılgan İttifak”tan “Model Ortaklığa” geçişini, krizlerden, ideolojilerden ve komplo teorilerinden soyutlanarak, ikili ilişkilerdeki dönüşüm çerçevesinde inceleyen bu araştırma; ilişkilerin kurulduğu 19. yüzyıl başından bugüne kadar geçen süreci tüm ayrıntılarıyla, tarihsel bir perspektifle ele alıyor.