Düşündürenler
GİF Üyesi Sayın Büyükelçi Ertuğrul Apakan Ukraynaʼda oluşturulan AGİT Özel Gözlem Misyonu’nun Başkanlığı’na atandı

Düşündürenler

GİF Üyesi Sayın Büyükelçi Ertuğrul Apakan Ukraynaʼda oluşturulan AGİT Özel Gözlem Misyonu’nun Başkanlığı’na atandı

GİF Üyelerinden Sayın Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Ukraynaʼda oluşturulan AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Özel Gözlem Misyonu Başkanlığı’na atandı. Sayın Mark Etherington (Birleşik Krallık) ve Sayın Alexander Hug (İsviçre) ise Başkan Yardımcılığı görevine getirildiler.   

 

AGİT Başkanı ve İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Bulkhalter tarafından yapılan duyuruda, Büyükelçi Apakan ve yardımcılarının Özel Gözlem Misyonu’na zengin tecrübe ve bölgesel uzmanlık getirecekleri vurgulanarak, Ukrayna’daki barış, istikrar ve güvenliğe önemli katkı yapacakları ve bölgedeki gerilimi azaltacakları ifade edildi.

 

Büyükelçi Ertuğrul Apakan 2006-2009 döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı. 2009-2012 yılları arasında Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi görevini üstlenen Apakan, söz konusu dönemde önleyici diplomasi, arabuluculuk ve barış girişimlerinde de etkin rol oynadı. Büyükelçi Apakan aynı zamanda GİF’in RIAC (Russian International Affairs Council) ile yürüttüğü Türkiye-Rusya Track-II (paralel diplomasi) çalışmasının başkanlığını da yapmaktadır.

 

AGİT Daimi Konseyi, 21 Mart 2014 tarihinde, ilk aşamada 6 aylık bir süre olmak üzere Ukrayna’da AGİT Özel Gözlem Misyonu oluşturulmasına dair uzlaşıya varmıştı. İlk etapta 100 ve daha sonrasında 500 kişiye kadar genişletilmesi düşünülen Misyon’daki gözlemci sayısı 2 Nisan 2014 itibarıyla 63’e ulaştı. Misyon’da halihazırda Türkiye’den de gözlemciler bulunuyor.