Basın
Uluslararası İlişkilere Yeni ‘Think-Thank’ Kuruluşu Geliyor

Basın

Uluslararası İlişkilere Yeni ‘Think-Thank’ Kuruluşu Geliyor

VATAN
06.05.2009

Global Düşünce Forumu isimli bir think tank kurma hazırlığı yapan işadamı Rahmi Koç, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ı ziyaret ederek destek istedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, emekli Büyükelçi ve gazeteci-yazar İlter Türkmen, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı ve New York Barosu’na kayıtlı avukat Memduh Karakullukçu ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Köşk’te basına kapalı gerçekleşen yemekli toplantı 1 saat 45 dakika sürdü.

Edinilen bilgilere göre heyet, Gül’e yaptıkları ziyarette çalışmaları tamamlanan ve 13 Mayıs’ta kamuoyuna açıklamayı planladıkları yeni düşünce kuruluşunu tanıttılar. Heyet, mevcut düşünce kuruluşlarından çok farklı bir anlayışla ele alınan ve “uluslararası ilişkiler” alanında çalışacak kuruluşla ilgili Cumhurbaşkanı Gül’e bilgi verdi. Yeni düşünce kuruluşunun “Kuruluş Bildirgesi” ni Cumhurbaşkanı Gül’le paylaşan heyetin, aynı konuda Başbakan Erdoğan ve bazı bakanlarla da bilgi vereceği öğrenildi.

Türkmen: Bilgi verdik

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkmen, “Görüşme bir nezaket ziyaretiydi. Sayın Cumhurbaşkanı’na bir düşünce kuruluşu projesi hakkında bilgi verdik. Bu kapsamda sohbet ettik” dedi. Heyette yer alan diğer isim olan Memduh Karakullukçu’nun danışmanı ise görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül’e yakın zamanda komuoyuna açıklanması planlanan düşünce kuruluşuyla ilgili bilgi verildiğini söyledi.

Koç: Güzel yemek yedik

Koç ise, Başbakan’a da konuyla ilgili bilgi verdiklerini belirterek, şöyle dedi: “Global İlişkiler Forumu adı altında bir dernek kuruyoruz. Başbakanımıza bilgi verdik. Kendisinden yardım rica ettik. Her türlü yardımı yapacağını söyledi. Cumhurbaşkanımızla da aynı konuyu konuştuk. Güzel yemek yedik. Cumhurbaşkanımızın aşçısının elinde gerçekten dehşet bir lezzet var.”

Karakullukçu dünyada etkili bir isim

New York Barosu’na kayıtlı olan Memduh Karakullukçu’yu kamuoyu uluslararası kuruluşlara verdiği danışmanlık hizmetlerinden tanıyor. Kroton Danışmanlık şirketinin ortaklarından ve TÜSİAD Başkan Danışmanlığnı yürüten Karakullukçu, İTÜ ve London School of Economics’de (LSE) öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1992-1994 döneminde Chase Manhattan Yatırım Bankasının Londra ve İstanbul ofislerinde çalışan Memduh Karakullukçu, IMF, Dünya Bankası ve ABD Adalet Bakanlığı için danışmanlık ve akademik çalışmalar yaptı. Karakullukçu OECD, NATO, SEFI, AURP gibi uluslararası forumlarda teknoloji politikaları konusunda makaleler sundu.