Basın
"Türkiye-ABD İlişkileri Yeniden Tanımlansın"

Basın

"Türkiye-ABD İlişkileri Yeniden Tanımlansın"

Radikal - Hacer Boyacıoğlu
17.12.2011

Türkiye’nin çeşitli alanlarda öne çıkan isimlerinin kurduğu Global İlişkiler Forumu (GIF), ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir tanımlama yapılmasını istedi. Forum kapsamındaki Türk-Amerikan İlişkileri Çalışma Grubu’nun hazırladığı “Yeni bir yüzyılın eşiğinde Türkiye-ABD Ortaklığı” raporunu açıklayan GIF Çalışma Grubu Eşbaşkanı, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Türkmen, “60 yıllık ittifakın yeni bir tanıma ihtiyacı var” dedi. Türkmen, ABD-Türkiye ilişkilerinin sadece devletler düzeyinde kalmaması ve ABD’nin dış politikada ‘havuç-sopa’ metodunu geride bırakması gerektiğini vurguladı.

‘Algılama sorunu var’

İş dünyası, akademi, siyaset ve diplomasi alanlarında söz sahibi 12 üyeden oluşan grubunun hazırladığı “Yeni Bir Yüzyılın Eşiğinde Türkiye-ABD Ortaklığı” raporunu bir grup gazeteciye anlatan Türkmen, Türkiye ile ABD arasında karşılıklı olarak algılama sorunu olduğuna dikkat çekti. Türkiye-ABD ilişkilerinin temel sorunlarından birinin, geniş kapsamlı diyalog yerine ortak tehditlere dayalı yapı üzerine kurulu olmasından kaynaklandığını vurgulayan Türkmen, “65 yıllık ittifakın yeni bir tanıma ihtiyacı var. Afganistan, Irak, Suriye, Türkiye’nin AB üyeliği, Kıbrıs ve Ermeni açılımı iki ülke arasındaki birleştirici unsurlar olurken, İsrail ve İran konusu son dönemde ayrıştırıcı bir rol oynamaya başladı” diye konuştu.

Türkiye’de toplumun ABD karşıtlığı konusunda Filistin’i dahi geride bıraktığına dikkat çeken Türkmen, bu anlamda yapılabilecek bazı çalışmalar olduğunu belirtti. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve AB yolunda atacağı adımların ABD’yle ilişkileri de rahatlatacağını söyleyen Türkmen, ABD’nin de dış politikasında “havuç-sopa” modelini bırakması gerektiğini ifade etti.

‘Türkiye komşularına eşit mesafede olmalı’

Raporda, Türkiye, ABD ve her iki ülke için önerilerin bazıları şöyle:

* Türkiye, saygı duyulan bölgesel bir güç olmak istiyorsa tüm komşularına eşit mesafede kalmaya özen göstermeli; Ermenistan’la imzalanan protokollerin TBMM onayına sunulması ve Kıbrıs meselesi gibi konularda başlatılan süreçlerin tamamlanmasına odaklanmalı.

* ABD, Türkiye’nin AB sürecine desteğini sürdürmeli, PKK ile mücadelede Türkiye’yi tam olarak desteklemeli. Washington, müttefikler arası diplomasiyi yürütürken dikkatli olmalı ve akılcı davranarak bir müttefik için değerini gözden çıkarmamalıdır.

* İkili ilişkilerin içerdiği riskler ve hassasiyetler nedeniyle iki taraf da kriz yönetimine ve hasar kontrolüne öncelik vermeli.

Yönetimde iş dünyası var

* Üyelerini ve tüm kamuoyunu, uluslararası ilişkiler ve global konulara ilişkin bilgi edinebilecekleri, sorgulayıp tartışabilecekleri bir platformda buluşturmayı amaçlayan bağımsız bir dernek niteliğindeki Global İlişkiler Forumu’nun yönetim kurulu başkanlığını Rahmi Koç yürütüyor. Yönetiminde Hanzade Doğan Boyner, Suzan Sabancı Dinçer, Ferit Şahenk gibi isimlerin bulunduğu derneğin ilk çalışma grubu Türk-Amerikan ilişkileri üzerine kuruldu.